2015 óta triplázódtak a hazai ingatlanárak, ez a legmagasabb emelkedés az EU-ban

tolnamegyeihirek.hu - 2015 óta triplázódtak a hazai ingatlanárak, ez a legmagasabb emelkedés az EU-ban

A G7 már júliusban megírta, hogy az idei első negyedéves adatok alapján Európa-rekorder volt a magyar ingatlanok drágulása. Ez nem változott 2024 második negyedévére sem és az Eurostat adatait a Telex térképre is vitte.

tolnamegyeihirek.hu - 2015 óta triplázódtak a hazai ingatlanárak, ez a legmagasabb emelkedés az EU-ban

Ez alapján pedig az árak drágulásának földrajzi tényezői is vannak, hiszen a térképre tekintve látható, hogy a keleti országok jóval nagyobb számokkal rendelkeznek, mint nyugati társaik. Ez nem véletlen, hiszen Nyugat-Európa lakáspiaca már korábban is jóval magasabb árakkal rendelkezett, így az elmúlt egy évtizedben végbement változás a kontinensen lévő ingatlanok árainak kiegyenlítődéséhez vezet.

Ebből viszont Magyarország nagy mértékben kiemelkedik, hiszen a régiós országokhoz viszonyítva is körülbelül kétszer akkora volt az áremelkedés hazánkban. A posztszocialista régióban Litvánia volt a legközelebb hozzánk a maga 134 százalékos emelkedésével, viszont még ez is elmarad a Magyarországon tapasztalható majdnem 200 százalékos drágulástól.

Az alábbi linkre kattintva nézhető meg a térkép:

https://www.datawrapper.de/_/vpipp

Az pedig, hogy a régióban Magyarország rendelkezett a legnagyobb értékkel, azt is jelentette, hogy hazánk zárkózott legközelebb Nyugat-Európához a tekintetben, hogy az átlag alatti jövedelemmel rendelkezők hány százalékát költik lakhatásra az egyes országokban. Ez hazánkban majdnem a fizetések felét jelenti, mely hasonló szintet képvisel a német, vagy a cseh kiadásokhoz.

Az alábbi linkre kattintva nézhető meg a térkép:

https://www.datawrapper.de/_/o1Eb4

Azt is figyelembe véve viszont, hogy azokban az országokban mennyivel magasabb a jövedelem, melyekben a fizetésük hasonló arányát költik lakhatásra, mint a magyarok, egészen más képet kaphatunk. Itt ugyanis egy hatalmas szakadék figyelhető meg a magyar és a tőlünk délkeletre fekvő uniós országok, valamint Németország, Svájc, Ausztria és a Benelux államok között. A mediánjövedelem ugyanis utóbbiakban minimum kétszer akkora, mint hazánkban. Ebbe ráadásul már a nyugati országokban megfigyelt magasabb árszínvonal is bele van számolva (ezt jelenti a vásárlóerő-paritás).

Az alábbi linkre kattintva nézhető meg a térkép:

https://www.datawrapper.de/_/cc9kc

Összegezve tehát elmondható, hogy Magyarországon drágultak a leginkább az ingatlanok az egész EU-ban az elmúlt évtizedben, de nem csak hajszálnyival, hanem jóval megelőzve a régiós második helyezettet is. Ezáltal a még mindig rendkívül alacsony (és az EU második legalacsonyabb, már csak Bulgária előz meg minket) fizetéseink jelentős részét költjük lakhatásra, melynek mértékével már kezdjük beérni Nyugat-Európát, ahol viszont a fizetések kétszer-háromszor nagyobbak.

tolnamegyeihirek.hu - 2015 óta triplázódtak a hazai ingatlanárak, ez a legmagasabb emelkedés az EU-ban

Forrás: Telex / Fotó: Google, Illusztráció ( Getty Image )