Már most is kilencszázan végzik a kivitelezést Pakson-olvashatjuk a Magyar Építők tájékoztatásából.

Kifejezetten nagy lendülettel halad a paksi beruházás – derült ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdai isztanbuli nyilatkozatából. A tárca sajtóanyaga szerint a Roszatom orosz atomenergetikai vállalatot vezető Alekszej Lihacsovval folytatott tárgyalása előtt a miniszter rámutatott arra is, hogy
- már kilencszáz ember dolgozik a helyszínen, és ez a szám folyamatosan nő (a csúcsidőszakban valahol 8 és 10 ezer között lesz)
- illetve a hosszú gyártási idejű eszközök előállítása is folyamatos, így minden adott ahhoz, hogy a két új blokk a következő évtized elejére megkezdhesse a termelését.
76 ezer cölöp támasztja majd alá a létesítményt
Kiderült még: nagy erővel zajlanak az építkezés biztonsága szempontjából kulcsfontosságú talajszilárdítási munkálatok, amelynek során összesen 76 ezer cölöpöt terveznek lefúrni, ezekből több mint húszezer már elkészült.
A leendő nukleáris sziget alatt a talajszilárdítás már 82 százalékos készültségi fokot ért el, ami megteremtette a lehetőséget arra, hogy megkezdjék a tesztjeit a 23 méteres mélységig történő teljes talajkiemelésnek.
Kulcsfontosságú lépést készítenek elő
A miniszter kiemelte: ezek a folyamatok kulcsfontosságúak az első beton öntése szempontjából, amire néhány hónap múlva kerülhet sor.
„Ez egy olyan pont az atomerőművek építésnél, amelyet mindig egy kiemelt mérföldkőként szoktak értelmezni.”
Óriásberendezések érkeznek

A helyszíni munkák mellett zajlik a hosszú gyártási idejű eszközök előállítása is. Az egyik maga a reaktortartály, amelynek a kovácsolása három évet vesz igénybe, ez már hónapok óta folyik Szentpétervár mellett, a másik pedig a zónaolvadék-csapda, amely nemrég elkészült.
Utóbbi egy hatalmas, 750 tonnás berendezés, ezt már hajóra is tették, most a Duna romániai szakaszán halad Magyarország felé.
„Az érkezését egy-két héten belül várjuk. Azért vagyok kicsit bizonytalan még, mert a Duna vízállásától függ a szállítási határidő, és hogy a Vaskapunál az átrakodás gyorsasága milyen lesz, még ezt sem tudjuk pontosan előre” – mondta el Szijjártó Péter.

Forrás / Fotó: magyarépítők / Kiemelt Fotó: Google, Illusztráció