Az Európai Unió döntése értelmében az autók kötelező felszerelésévé válik az úgynevezett feketedoboz és az adaptív féklámpa. Hazánkban mindezt július 7-től vezetik be.

Az Európai Unió új járműbiztonsági szabályozása értelmében minden autóban kötelező több vezetést segítő rendszer, 2026. július 7-től ezért Magyarországon is minden új személygépkocsit és könnyű haszongépjárművet aktív vészfékezés-jelzővel, vagyis adaptív féklámpával és úgynevezett feketedobozzal kell ellátni.
Amint arra emlékeztettek, az Intelligens Sebesség Asszisztens és a feketedoboz az Európai Unióban 2024-től minden új forgalomba helyezésű autóban kötelező felszerelés, azonban Magyarország ettől eltérő bevezetési határidőt kapott, ami hamarosan elérkezik.
A közlekedés biztonságát szolgálja az eszköz
Az Európai Unió a balesetveszélyes helyzeteket csökkentené az új szabályozással. A mobiltelefonok és a GPS-ek elterjedése ugyanis sokak figyelmét elvonja, ha csak pillanatokra is a vezetéstől. Az Intelligens Sebesség Asszisztensnek erőteljes hatása lehet a karambolok megelőzésben, főként az autópályákon és a gyorsforgalmi utakon.
CIKKAJÁNLÓ: Megrázó fotókat közöltek a dombóvári balesetről, egy ember súlyos sérüléseket szenvedett
Az adaptív féklámpa vészfékezés esetén sűrű villogással jelez a közlekedés más résztvevőinek, ellentétben a lassú fékezésre jellemző hosszabb fénnyel, így látványos jelzést adhat arról, hogy hirtelen kényszerülünk megállni. Erre általában 50 kilométer per órás sebesség felett lehet szükség.
A most bevezetésre kerülő másik eszköz, a legtöbb autós által csak fáradtságfigyelőként ismert megoldás a Driver Drowsiness and Attention Warning (DDAW) a vezető álmosságát, figyelmi állapotát próbálja monitorozni.


Forrás: Dívány / Kiemelt fotó: Getty Images













