Egy rövid interjú-sorozatot indítottunk, melynek keretében a Tolna Vármegyei Önkormányzat tagjaival tárgyalunk helyi, vármegyei és esetenként országos témákat. Az első részben Orbán Attilával, a Tolna Vármegyei Önkormányzat jelenlegi alelnökével, a június 9-i választások Fidesz-KDNP-s listavezetőjével beszélgettünk vármegyénk aktualitásaival kapcsolatosan, valamint kitekintettünk a várható jövőképekre is.

TMH: Ha az elmúlt időszaktól és az aktualitásoktól kezdjük beszélgetésünket, akkor mit lehet elmondani, milyen éveken van túl Tolna vármegye, honnan indulunk a következő időszakba?
Orbán Attila: Nagyon fontosnak tartom kiemelni, hogy én kistelepülési polgármesterként érkeztem a megyéhez, és ez nagyon nagy előnyömre vált, mert a vármegyének a nagy része kistelepülésekből áll, és amikor végig látogattam a ciklus elején mind a százkilencet Tolna vármegyében, akkor – mivel én is hasonló cipőben jártam előtte öt évig – átéreztem és megértettem azokat a dolgokat, amiket a települések polgármestereivel beszélgettem. Ezekből a beszélgetésekből tudtunk közösen elkezdeni gondolkodni, és így tudtunk együtt elindulni a közös munkákban, annak érdekében, hogy minél több fejlesztést meg tudjunk valósítani a vármegye településein. Ezt egyébként mindenkinek ajánlom, aki megyei pozícióra vágyik, hogy először kezdje el kicsiben, mert az hasznos.
Szerintem mindig veszélyes, hogy ha valaki úgy kerül magasabb pozícióba, hogy nincs tapasztalata az alsóbb szinteken, mert nem érti meg, hogy mi történik egy kisebb településen, így nem biztos, hogy tudja azok érdekeit szolgálni.
Visszatérve, tényleg nagyon fontos volt, hogy a vármegye összes települését végigjártam még a ciklus elején, mert anno én is nagyon örültem volna neki polgármesterként, hogyha minket is meglátogatnak, velünk is leülnek beszélgetni. Egyszer történt ilyen, 2014. és 2019. között, amikor egy vihar óriási károkat okozott a településünkön. Úgy végigsöpört rajtunk a vihar, hogy a házak tetejének mintegy 75 százalékát megkárosította. Jó érzés volt, hogy ekkor meglátogattak minket, így én is emiatt tartottam fontosnak, hogy személyes kapcsolatokat alakítsak ki a vármegye településeinek vezetőivel. Ezt követően voltak olyan települések, ahova többször vissza is hívtak, így alakult ki az, hogy közösen terveztünk, közösen valósítottunk meg projekteket. Összességében elmondhatom, hogy nagyon sok településsel egy nagyon jó kapcsolat alakult ki.
TMH: Akkor ezek a kialakult kapcsolatok szolgálhatnak alapként a jövőbeni együttműködésre is.
O.A.: Természetesen. A vármegyei önkormányzatnak két nagyon fontos alapfeladata van. Ez a területfejlesztés és a közösségépítés. 2019. óta vagyok az önkormányzat alelnöke, valamint a Kereszténydemokrata Néppárt Tolna vármegyei elnöke. Jelenleg a százkilenc tolnai településből ötven településen van helyi szervezetünk, ilyen lefedettsége egyik vármegyének sincs. Ezt is ebben a ciklusban valósítottuk meg, ugyanis azokkal a településekkel, akikkel jó kapcsolat alakult ki, együtt tudtunk közösségeket fejleszteni.
Ezt a megkezdett közös, építő munkát szeretnénk a jövőben is folytatni. Ez olyankor a leghatékonyabb, amikor az adott település vezetésében vannak olyan tagjaink, akikkel jól tudunk együttműködni, így könnyebben valósulnak meg a fejlesztések.
Azt szoktam mondani, hogyha egy adott településen nincsenek közösségek, akkor kinek fejlesztünk? Önmagában egy fejlesztés – legyen az faluház, művelődési ház, vagy akár egy játszótér – nem ér semmit, hogyha az nincs megtöltve élettel. Ez sokszor nem pénz, hanem hozzáállás és szív kérdése. Fontos, hogy az emberek akarjanak közösséget építeni egymással. Ez ma a digitális eszközök térnyerésével egyre nehezebb feladat, pedig az okostelefonokkal való szórakozás nem olyan, mint a közösségi megélések. Úgy gondolom, hogy az okoseszközök magukban hordozzák az elmagányosodás veszélyét is.
TMH: Tehát a közösségépítés továbbra is a jövőbeni célkitűzések között szerepel.
O.A.: Igen. Nagyon fontos, hogy a területfejlesztési feladatokat is tovább folytassuk, viszont a közösségek építésére ugyanakkora hangsúlyt kívánunk fektetni a következőkben is. Nagyon fontos közösségépítési szempontból a fiatalok bevonása, hiszen sok településen azok, akik aktívabbak, már sokszor nehezebben mozdulnak ki, így nagyon fontos, hogy képezzük, aktivizáljuk a fiatalokat. Később ugyanis ők lesznek a települések közösségi szervezői.
TMH: Az infrastruktúrafejlesztésekkel kapcsolatosan milyen tervekről beszélhetünk?
O.A.: Ha most például csak az utakról beszélünk, akkor elmondható, hogy az elmúlt ciklusban vármegyei szinten sokat javult az utak állapota, sok utat sikerült felújítanunk. Ami hozzám még nagyon közel áll, az a kerékpárutak fejlesztése, hiszen fontos, hogy amikor családunkkal, barátainkkal elmegyünk kerékpározni, akkor biztonságban érezhessük magunkat. Fontos, hogy kerékpárutakkal is összekössünk településeket, hiszen ez is elősegíti a különböző közösségek összekapcsolását, valamint, hogy a családok biztonságosan elindulhassanak kisebb-nagyobb távokra. Rendkívül fontosnak tartjuk ezeket a családbarát fejlesztéseket, főleg, hogy a vármegye egyik legnagyobb kihívása, hogy a fiatalokat itt tudjuk tartani, így olyan fejlesztéseket kell megvalósítanunk, amelyek által nemcsak munkalehetőségeket teremtünk, hanem szolgáljuk azt is, hogy jól érezzék itt magukat a fiatal családok. Ehhez az is fontos például, hogy egy kistelepülés játszóterének ugyanolyan jóminőségűnek kell lennie, mint egy nagyobb város játszóterének.

TMH: Ha maradhatunk még a fejlesztéseknél, akkor mit lát a következő időszak pénzügyi forrásaival kapcsolatosan?
O.A.: A vármegye gyakorlatilag a TOP forrásokkal gazdálkodik, a többi pályázati forrás nem vármegyei irányítás alatt áll.
Azt látjuk, hogy az elmúlt ciklus volt eddig a legeredményesebb, hiszen az eredetileg tervezett 27 milliárd forintnyi forrás helyett mintegy 40 milliárd forintból gazdálkodhattunk. Ehhez képest a következő ciklusban várhatóan közel 70 milliárd forint áll majd rendelkezésre, így igen nagy lehetőségeket látok a jövőbeni fejlesztések szempontjából.
Itt fontos az eddig említett fejlesztések mellett azokat is kiemelni, amelyekkel a vállalkozásokat, gazdálkodásokat segítettük. Egy jó példa erre Kisvejke, ahol a helyi gazdálkodók példaértékűen végzik tevékenységüket. Nekik segítettünk például egy logisztikai központ kialakításával. Amiatt is kiemelkedő példa az övék, mert közösségben dolgozva, együtt érnek el eredményeket, így a jövőben továbbra is szeretnénk segíteni nekik, hiszen nagy értéket teremtenek, munkalehetőségeket biztosítanak. Ilyen projekteket nagyon szívesen támogatunk.
TMH: A jó példákból átkötve a helyi értékekre, azt bátran kijelenthetjük, hogy a Tolna Vármegyei Értéktár Bizottság is igen komoly munkát végzett az elmúlt időszakban is. Mi a véleménye a vármegye értékeiről, mit gondol az Értéktár jövőjéről?
O.A.: Vármegyénk abban is élen jár, hogy az Értéktár Bizottságunk országos összehasonlításban messze túlszárnyalja a többi vármegyét, tehát sokkal több értéket sikerült feltárni. Erről szól a Tolna Vármegyei Értékek Napja is, amelyet idén Madocsán rendeztünk meg nemrég. Ennek is az a célja, hogy tudatosítsuk a Tolna vármegyében élőkben, hogy számtalan értékünk van, amelyeket érdemes megismerni. Fontos, hogy büszkék legyünk ezekre, és azt is szeretnénk, ha ezek az értékek is itt tartanák a vármegye lakosságát, így vármegyénk értékeinek minél szélesebb körben történő megismertetése fontos feladatunk lesz továbbra is.
TMH: Egy másik témára áttérve, hogy látja a vármegye közbiztonságát?
O.A.: Korábban részt vettem a polgárőr találkozókon, tisztújításon és azt láttam, hogy Tolna vármegye a polgárőrség szempontjából is nagyon szervezett és nagyon jó munkát végeznek. Ez nem kis részben járul hozzá ahhoz, hogy a rendőrség éves jelentéseiben azt láthatjuk, hogy országos viszonylatban Tolna vármegye a kevésbé problémás vármegyékhez tartozik.
Elmondható, hogy egy békés és biztonságos vármegyében élhetünk itt Tolnában. Ez egy nagyon fontos dolog, de természetesen ezt is szeretnénk tovább fejleszteni.
Pakson például, ahol egy nagyon nagy építkezés lesz és ahova nagyon sok ember fog érkezni, egy városrendészetet is létrehozunk, hiszen fontos, hogy a város békés és biztonságos jellege továbbra is megmaradjon, akkor is, ha a városba sok idegen ember érkezik majd. Természetesen fontos, hogy a többi településen is fenn tudjuk tartani a lakosság biztonságérzetét, így kamerarendszer-fejlesztések és egyéb ehhez kapcsolódó beruházások is várhatók a jövőben.
TMH: Ha engedhetünk egy kis betekintést az olvasóknak erre, akkor milyen személyes célkitűzései vannak az következő ciklusra vonatkozóan?
O.A.: Én egy olyan típusú ember vagyok, aki szeret barátkozni, így az a célom, hogy a következő ciklusban még több emberrel találkozzak, még több embert megismerjek és elbeszélgethessek velük. Számomra nagyon fontos a személyes kapcsolattartás és szeretnék egy olyan megyei vezető lenni, akire nem csak vezetőként tekinthetnek az emberek, de barátjuknak is tudhatnak. Emellett nagyon fontos a családom is, hiszen hat gyermekem van, három fiú és három lány. Ezt össze kell tudni egyeztetni a feladatvégzésekkel. Továbbá szintén nagyon fontosnak tartottam mindig, hogy képezzem magam. Tavaly szereztem meg az ötödik diplomámat, de korábban teológiát, pedagógiát, pszichológiát, kommunikációt tanultam, de mivel fejlesztéspolitikával foglalkozom, így mindenképpen el akartam végezni egy ehhez kapcsolódó képzést. Tavaly a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen így megszereztem fejlesztéspolitikai szaktanácsadó diplomámat, és bár ebben dolgozom, fontos volt, hogy elmélyülhessek ennek a területnek a hátterében. Ez nagy segítségemre volt abban, hogy még átfogóbb képet kaphassak akár az Európai Uniós, vagy a kohéziós politikával kapcsolatosan. Jelenleg pedig egy doktori képzésen vagyok társadalom-filozófiából, itt egy doktori disszertációt fogok elkészíteni és azt megvédeni. Szeretném, ha a gyerekeim is azt látnák, hogy fontos folyamatosan képezni magunkat, még akkor is, ha már nem a fiatal korosztályba tartozunk. Másik személyes dolog, amit még fontosnak tartok, de kapcsolódik vármegyénkhez, az az Országgyűlési Imareggelik mintájára létrehozott Tolna Vármegyei Imareggeli Mozgalom. Ez azt jelenti, hogy minden hónapban egyszer egy adott napon, egy adott településen polgármesterekkel, lelkészekkel összejövünk, és együtt imádkozunk Tolna vármegyéért. Ezt azzal a mottóval szeretnénk a továbbiakban is folytatni, hogy imádkozunk Tolna vármegyéért és dolgozunk Tolna vármegyéért.

Fotó: Orbán Attila