Április 15-től kezdődően nyílt meg a lehetőség idén az agrárium szereplőinek a mezőgazdasági támogatások igénybevételének alapját képző Egységes Kérelem benyújtására. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Tolna Vármegyei Szervezetének falugazdászai jelentős segítséget tudnak nyújtani a gazdáknak.

Nincs túl sok idő cselekedni
A kérelmek benyújtásának határideje 2026. június 9., így gyakorlatilag még egy bő hónap áll a rendelkezésére a gazdálkodóknak, hogy megtegyék a szükséges lépéseket. Van azonban egy olyan könnyítés idén, hogy szeptember 30-ig a kérelmező még kijavíthat adatokat a kérelemben szükség esetén, azonban ezt követően már nem lesz lehetőség változások bejelentésére. Fontos változás még idén, hogy a korábbi évekkel ellentétben nem alkalmazzák a munkanaponkénti támogatáscsökkentést (pótdíjat) késedelmes beadás esetén, azonban így is fontos figyelni a határidőkre.
Az Egységes Kérelem továbbra is a Magyar Államkincstár (MÁK) online felületén nyújtható be kizárólag. Pozitívum, hogy ennek rendszere alapvetően nem változott, csupán a 2026-os jogszabályi környezethez igazodó frissítéseket tartalmazza a MÁK rendszere.
Van segítsége a gazdáknak
Nem maradnak magukra továbbra sem a gazdálkodók az Egységes Kérelem benyújtásával kapcsolatos feladatokra. Botos Ferenc, a NAK Tolna Vármegyei Szervezetének igazgatója portálunknak elmondta, hogy vármegyénkben 24 falugazdász nyújt szakmai segítséget a kérelmek beadásában, melyet a viszonylag szűkös időkorlát és a szükséges pontosság érdekében érdemes igénybe venni.

A falugazdász-hálózat szakemberei Szekszárdon, Pakson, Dunaföldváron, Simontornyán, Tamásiban, Bonyhádon és Dombóváron állnak a gazdák rendelkezésére – tette hozzá Botos Ferenc.
„Országosan mintegy 700 falugazdász segíti a gazdálkodók működését, és mondható, hogy a Tolna vármegyei szakemberek a legfelkészültebbek közé tartoznak.”
-fogalmazott Botos Ferenc.
A NAK vármegyei igazgatója hozzátette, a falugazdászok a támogatások hatékony és szabályszerű igénylésén túlmenően szaktanácsadással is segítik az agrárium szereplőit.
Több kihívással is szembesülnek a gazdák
Botos Ferenc szerint látható, hogy a gazdálkodóknak számos kihívással, nehezítő tényezővel kell szembenézniük tevékenységük során. Az igazgató kiemelte, hogy az állandóan változó világban többek között a klímaváltozáshoz, a politikai-, gazdasági-, mezőgazdasági tényezőkhöz és piaci turbulenciákhoz is alkalmazkodnia kell Tolna vármegye gazdálkodóinak is.
„A gazdáknak konkrétan ma már változás-menedzsmentben kell gondolkodniuk, és ebben is hatékony segítséget tudnak nyújtani a falugazdászok.” – részletezte Botos Ferenc.
Érdemes tehát igénybe venni a szakemberek hasznos segítségnyújtását, hiszen nemcsak a június 9-ig benyújtható Egységes Kérelem beadásához járulnak hozzá, hanem segíthetnek olyan szemléletek és gyakorlatok kialakításában, melyekkel könnyebben lehet alkalmazkodni a folyamatosan változó világhoz.
A NAK falugazdászainak elérhetőségei a kamara weboldalán is megtalálhatók ide kattintva.

Támogatott tartalom / Kiemelt fotó: unsplash













